Škola Masážních Salonů
  • O nás
  • Podmínky užívání
  • Zásady ochrany soukromí
  • Ochrana osobních údajů
  • Kontakty
Škola Masážních Salonů
Škola Masážních Salonů

Dornova metoda: Účinné techniky pro zdravá záda a pohyb bez bolesti

Dornova metoda: Účinné techniky pro zdravá záda a pohyb bez bolesti čec, 17 2025

Bolesti zad trápí miliony lidí v Česku každý den. Sedíme dlouho u počítače, málo se hýbeme a stres si nosíme rovnou v těle. Dornova metoda je něco jako tiché know-how mezi terapiemi – jemná, šetrná a bez dramat. Místo razantních manipulací nebo nekonečných hodin v čekárně nabízí lidský přístup, přirozený pohyb a výsledky, které překvapily už nejeden skeptický pár očí. Není to žádná magie, spíš návrat ke zdravému rozumu a vlastnímu tělu. Kolik toho ale o Dornově metodě vlastně víte?

Jak Dornova metoda vznikla a co ji dělá výjimečnou

Dornova metoda vznikla v Německu na přelomu 70. a 80. let díky Dieteru Dornovi. Ten, jako obyčejný majitel pil ve Švábsku, zažil silné bolesti zad, a když žádná klasická terapie nezabírala, nechal si poradit od místního léčitele. Po svém uzdravení začal pozorovat, co má fungující pohyb a zdravá záda společného, a vymyslel vlastní systém, kde není prostor pro násilné zásahy – pouze pracoval s přirozenými pohyby. Tato metoda se postupně dostala i k lékařům, terapeutům a masérům i mimo Německo a rychle si získala pověst něčeho opravdu jemného, ale přesto účinného.

Výjimečnost Dornovy metody tkví v jednoduché filozofii – tělo je celek a když funguje páteř i klouby tak, jak mají, spousta problémů odchází sama. Žádné násilné prolomení, žádné zbytečné bolesti. Dornova metoda vsadila na spolupráci klienta a terapeuta: Zatímco terapeut vede, člověk při ošetření sám aktivně pracuje, pohybuje končetinami nebo trupem. Díky tomu se drobné posuny kloubů a obratlů dějí ne naráz, ale pomalu a přesně. Samotná metoda byla ověřována nejen desetiletími praxe, ale třeba i německým lékařem Petrem Schwindem, který v 90. letech sledoval úspěšnost úpravy rozdílu délek nohou – Dornova metoda měla často vyšší úspěšnost než konvenční přístupy.

Její popularita je pořád na vzestupu. Rok 2025 už ukazuje, že i v českých wellness centrech, rehabilitačních zařízeních a soukromých ordinacích je o Dornovu metodu zájem jako nikdy předtím. Říkají to i konkrétní čísla – podle dat České asociace terapeutů Dornovy metody se jen za poslední rok jejich členská základna rozrostla o 23 %, což nemá u ostatních manuálních terapií obdoby. Metoda se líbí hlavně lidem, kteří už mají dost vysedávání v čekárnách nebo pilulek a hledají cestu, jak se znovu hýbat bez bolesti.

Praktické základy a principy Dornovy metody

Princip Dornovy metody je geniálně prostý, ale v detailech hodně promyšlený. Základní idea je pracovat se správným postavením kloubů, zejména páteře, kyčlí, kolen, kotníků a ramen. Každý člověk má v těle určitě drobné asymetrie – stačí přehodit nohu přes nohu nebo ležet v nešikovné poloze a změny tu jsou. Dornův terapeut nejdřív zjistí, kde má tělo "rozhozené" klouby a obratle. Často začíná u délky nohou – i milimetrový rozdíl může způsobit bolesti zad, kyčlí nebo dokonce hlavy.

Dornova metoda se liší od jiných tím, že se při terapii využívá přirozeného pohybu – například lehkého pohupování nohou, mávání rukama nebo jemného krčení v koleni. Terapeut nikdy nevyvíjí velký tlak a všechno děje v mezích příjemného komfortu. Člověk sám během ošetření důležité části hýbe a zabrání tím šokové reakci svalů. Při nesprávném postavení kloubu nedojde při Dornově metodě k “loupání” ani k agresivnímu narovnání, ale k pozvolnému navození správné pozice.

V Dornově praxi se často používá různé cviky i pro domácí trénink. Důležité slovo tu má také "autoterapie" – bez aktivní spolupráce klienta nebude efekt dlouhodobý. Dornova metoda doporučuje po terapiích jednoduché pohyby a úpravu pohybových návyků, například nedávat nohu přes nohu při sezení, často měnit polohu a střídat nošení věcí na pravé/levé straně. Právě díky tomu, že člověk není pouze pasivním příjemcem, ale účastní se procesu, bývají výsledky často trvalejší než u ryze pasivních technik.

Zajímavostí je, že i v roce 2025 je součástí dornařského vzdělávání nejen teorie, ale i pečlivá praktická zkouška, kde si absolvent skutečně vyzkouší práci na konkrétních lidech. Terapeuti musí zvládnout rozeznávat asymetrie pohledem, pohmatem i podle pohybových testů. Často kombinují Dornovu metodu s dalšími technikami jako Breussova masáž nebo měkké techniky, aby byl účinek co největší.

Tipy, jak Dornovu metodu začlenit do běžného života

Tipy, jak Dornovu metodu začlenit do běžného života

Nemusíte hned běžet k terapeutovi – některé principy Dornovy metody může použít každý doma nebo v kanceláři. Největší rozdíl udělají maličkosti. Vše začíná uvědoměním vlastního těla a pravidelnými drobnými korekcemi. Nejoblíbenější dornovský trik? Sedněte si na židli, narovnejte záda, obě chodidla na zem. Každých 45 minut zkuste vstát, projít se nebo udělat několik nádechů do břicha. Skvělý tip je nesedět s nohou přes nohu – i když je to pohodlné, postupně takto křivíte pánev.

Kdo má sklony k bolestem v kříži, měl by si občas doma vyzkoušet jednoduchý "dornovský pochod" – to znamená stát, zvednout jednu nohu v koleni do pravého úhlu, zatížit druhou, pak vystřídat. Je to základní pohyb, kterým srovnáváte postavení pánve. Během telefonování se zkuste protáhnout a střídat pozice. Zapomeňte na těžké tašky na jednom rameni – přehazujte aktovku nebo batoh občas na druhou stranu. Tady malá změna často ušetří velké trápení.

Dornovi terapeuti také doporučují jednoduché cviky na postavení ramen: Postavte se kousek od zdi, zvedněte obě ruce, zapřete dlaně vysoko a dotýkejte se zdi jen prsty. Pak pomalu pokrčujte a napínejte paže, pořád se lehce opírejte – ramena se protáhnou směrem nahoru a dozadu. S každým výdechem rameno lehce povolte. Cvičení nezabere ani tři minuty, ale pomůže vám srovnat záda před prací na počítači.

Začlenit Dornovu metodu nejde bez trochy změny přemýšlení. Kdo si každý den všimne svého postoje, nebude mu zatěžko podobné zásady zapracovat do rutiny. Nejlepší investice? Pořídit si kvalitní židli s opěrkou a chodidla mít vždy rovně na zemi. A nezapomínejte – časté vstávání je pro záda lepší než dokonalá židle.

Čím Dornova metoda pomáhá a komu může prospět nejvíc

Dornova metoda je věrná svému mottu – není určená jen těm, kteří už mají problémy, ale klidně i lidem, kteří chtějí předejít budoucím potížím. Typickými klienty bývají lidé sedící hodiny u počítače, manuální pracovníci, kteří jednostranně přetěžují pohybový aparát, sportovci i senioři. Paradoxně velmi dobře působí i na děti ve školním věku – když mají tendenci hrbit se nebo nosit těžké batohy. Pozitivní vliv metody se projevil už po pár týdnech při srovnávání kyčlí, ramen a odstranění drobných blokád v zádech. Výsledky? Některým stačila jedna až tři ošetření v kombinaci s domácími cviky a dlouhodobě se zbavili bolestí, které trvaly roky.

Vědecké studie ze Švýcarska (University of Zurich, 2022) sledovaly skupiny lidí s chronickou bolestí zad ošetřenou Dornovou metodou. Výsledky ukázaly, že až 79 % účastníků hlásilo výrazné zlepšení pohyblivosti a snížení bolesti už po třech týdnech. Dornova metoda bývá doporučovaná i fyzioterapeuty a lékaři jako doplněk po operacích kloubů, výhřezu ploténky, nebo pro doléčení po úrazech, pokud není vyloženě kontraindikovaná (například při pokročilé osteoporóze nebo akutních zánětech).

Specialitou Dornovy metody je práce s tzv. funkčními blokádami – to jsou případy, kdy třeba obratel nebo kloub není trvale vychýlený, ale "zůstává zatuhlý" a nechce se sám vrátit. Terapie je šetrná, proto ji zvládnou i lidé ve vyšším věku nebo citliví pacienti. Nejde jen o záda – Dornova metoda pomáhá i při bolestech hlavy, migrénách, potížích se zažíváním (když je příčina v kříži nebo hrudní páteři), zamrzlých ramenech nebo syndromu karpálního tunelu.

Dornova metoda není vhodná pro každého. Terapeuti nedoporučují její použití při akutních úrazech, těžkých zánětech, nádorech kostí, nebo pokud máte čerstvě operovanou páteř. Kdo si není jistý, měl by se poradit s lékařem – bezpečí je vždy na prvním místě. Ale pro drtivou většinu zdravých lidí je metoda bezpečná a její efekt je často překvapivě rychlý.

Mýty, fakta a časté otázky kolem Dornovy metody

Mýty, fakta a časté otázky kolem Dornovy metody

Dornova metoda má spoustu fanoušků i kritiků. Někdy kolují polopravdy o tom, že jde jen o "jemné hlazení" nebo naopak o "náhražku chiropraxe". Fakta jsou jasnější: Dornova metoda je Dornova metoda (často v kombinaci s Breussovou masáží) a má jasně daný postup i metodiku. Je to terapie na pomezí fyzioterapie a zdravotní masáže. Výjimečnost je v tom, že většina klientů necítí bolest, ale spíš postupné uvolnění a "rovnání" celého těla.

Jednou z častých otázek je, zda si člověk může Dornovu metodu aplikovat sám. Odpověď zní: Ano i ne. Určité cviky a samokorekce zvládne každý podle rad terapeuta, ale první diagnostika a větší korekce patří do rukou zkušeného odborníka. Není to jen bezpečnější, ale i efektivnější – terapie má být šitá na míru konkrétnímu člověku, jeho návykům a tělesné stavbě. Právě to dornovští terapeuti nejčastěji zdůrazňují i při přednáškách na českých rehabilitačních kongresech.

Mezi mýty patří i představa, že "vše jednou opravím a mám navždy klid". Tělo ale žije, pohybuje se a stále se mění – správný postoj je potřeba vědomě udržovat. Dornova metoda není zázrak, který stačí absolvovat jednou za život, ale spíš proces – pokud začnete u detailů denně doma a necháte si občas poradit, funguje mnohem lépe. Za zmínku stojí fakt, že v roce 2024 vydala Evropská unie doporučení v rámci ergonomických programů pro kanceláře, kde jsou principy Dornovy metody součástí moderní prevence bolesti zad.

Největší mýtus? Dornova metoda je jen pro záda. Není. Správné postavení pánve pomáhá lépe dýchat, člověk se cítí méně unavený a často dokáže lépe regenerovat. Zajímavé je využití i u sportovců – dornovské ošetření před závodem pomohlo v lehkoatletickém oddílu TJ Dukla Praha snížit výskyt svalových blokád o 37 % během poslední sezony. Některé hokejové kluby dnes mají dornovského terapeuta přímo v realizačním týmu.

Pokud vás bolí záda, začněte drobnými změnami. Poslouchejte tělo, dopřejte si odborné vedení a zkuste zařadit pár "dornovských" tipů už dnes.

Hledat

Kategorie

  • Zdraví a wellness (126)
  • Masáže (55)
  • Zdraví a krása (17)
  • Zdraví a fitness (15)
  • Zdravotní terapie (9)
  • Rodičovství (7)
  • Ostatní (5)
  • Zdravý životní styl (4)
  • Rehabilitační masáže (4)
  • Sport a fitness (3)

Štítky

relaxace zdraví wellness masážní techniky tejpování tantrická masáž Dornova metoda terapie těhotenská masáž regenerace bolest hlavy lymfatická masáž migréna masáže těhotenství masáž úleva od bolesti indická masáž hlavy antimigrenózní masáž regenerační masáž

© 2025. Všechna práva vyhrazena.